Digihive Digihive
Menu
CS
Vyhněte se chybám ve vašich textech

Vyhněte se chybám ve vašich textech

Představte si, že píšete text, který má spád a je dobře čitelný. Jenže najednou se objeví kámen úrazu. Gramatika. Ta občas dostihne i ty nejlepší copywritery. Pojďme se společně podívat na to, jak dát chybám košem a navždy porazit nejen tvrdé a měkké i.

Ach, ta čeština

Pokud si nejste jisti, jak napsat daný slovní obrat, nezoufejte. Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR ví, jestli má být na začátku slova s nebo z, dokonce poradí, kdy a před kterými výrazy psát čárku. Nelovte v neprobádaných vodách internetu neověřené informace, jazyková příručka Akademie věd ČR je sázka na jistotu.

Gramatika preventivně

Preventivní dávku české gramatiky můžete získat sledováním instagramového účtu Červená propiska. Najednou zjistíte, že emailová korespondence opravdu nebyla e-mailová. Za Červenou propiskou stojí dvě korektorky, které se snaží předávat znalosti široké veřejnosti a vyvolat v lidech lásku k češtině. Na jejich Instagramu najdete nejen poučné grafiky s upozorněním na gramatickou správnost, ale také tipy na knihy a ověřené zdroje o češtině.

Pozor na hyperkorektnost

Při dlouhém uvažování nad správností zvolených slov může dojít k hyperkorektnosti – přílišné snaze o spisovnost. Mezi nejčastější prohřešky patří spojení „vy by jste” nebo „ty by jsi”. Dejte pozor na tyto tvary:

  • vy by jste vy byste
  • ty by jsi ty bys
  • ty jsi se ty ses
  • dvěmi dvěma

Napište to jinak

Opakovat pořád dokola jedno a to samé klíčové slovo nepomůže ani vašemu webu ve vyhledávači, ani čtenáři, kterému takový text vůbec nebude připadat atraktivní. Zkuste využít krásy českého jazyka a zapátrejte po vhodných synonymech. S těmi vám pro změnu pomůže Slovník synonym.

Překlep sem, překlep tam

Každému se občas v textu objeví nějaká ta gramatická chyba nebo překlep z nepozornosti. Vydávat ale knihy, texty a články plné chyb není úplně v pořádku. Taky se občas pozastavujete nad tím, jak se daná „hrubka” mohla objevit na titulce časopisu, když ji před tiskem muselo vidět několik lidí? Překlepy jsou zkrátka a dobře nedbalost.

Nechte to odležet – když vám deadline doslova hoří za zády, těžko se k textu vrací druhý den. Zkuste si zajít uvařit alespoň kávu a pak se k úpravám vrátit.

Čtěte, čtěte, čtěte

Nejenže si čtením rozšiřujete slovní zásobu, zdokonalujete paměť, zlepšujete soustředění a získáváte nové znalosti – především kultivujete vaše vlastní psaní. Díky čtení nejrůznějších textů, od knih po reklamní popisky, jste schopni lépe zhodnotit, co se bude hodit do toho vašeho.

Extra tip: Píšete v angličtině?

Dnes se už angličtině nevyhnete, číhá na každém kroku. Nenechte z vašich textů číhat i gramatické chyby. Nástroj Grammarly vám pomůže s pravopisem a srozumitelností textu. V prémiové verzi nástroj dokonce upozorní na formálnost textu, podle toho, pro jakou příležitost jej píšete. Grammarly si můžete stáhnout zdarma jako rozšíření do webového prohlížeče Chrome.

Nelámejte si hlavu s texty

Nevíte, jaká slova zvolit, abyste byli vidět ve vyhledávačích a zároveň neodradili vaše čtenáře? My máme copywriting v malíčku! Kontaktujte nás, poradíme vám, jak vylepšit vaše texty.

Kategorie:

Podobné články

Zpět na výpis článků