Digihive Digihive
Menu
CS
Kontaktujte nás
Jak na přesun webu z HTTP na HTTPS jedním kliknutím díky WordPressu 5.7

Jak na přesun webu z HTTP na HTTPS jedním kliknutím díky WordPressu 5.7

WordPress přichází každoročně se čtyřmi velkými změnami. Ty často zahrnují také několik menších aktualizací, jako jsou opravy chyb. První zásadní změny v tomto roce s sebou přináší nová verze WordPressu 5.7. Pojďme se společně podívat na to, jaké aktualizace si pro nás WordPress přichystal a jak mohou vylepšit zabezpečení a SEO vašeho webu.

WordPress 5.7 ulehčí implementaci zabezpečení pomocí HTTPS

Nová verze WordPressu s číslem 5.7 a španělským názvem Esperanza vyšla 9. března 2021. Kromě jednoduchého přechodu z HTTP na HTTPS na jedno kliknutí obsahuje nejnovější verze tohoto open source redakčního systému několik dalších dlouho očekávaných funkcí:

  • vylepšené editorské rozhraní s novými bloky,
  • možnost vzít a posunout bloky a šablony přímo do blokového editoru,
  • lazy-loading (opožděné načtení) pro iframe – možnost nechat prvky načíst, až když je to nezbytně nutné,
  • zarovnání do plné výšky pro určité bloky, takže je nyní lze přizpůsobit výšce stránky,
  • aktualizace verze jQuery,
  • vylepšení provedení automatických aktualizací ve WordPressu,
  • nové API pro roboty.

Všechny tyto nové funkce zcela jistě pomohou programátorům s tvorbou nebo redesignem webu a vám s jeho následnou správou a administrací.

Co to je HTTPS a proč je důležité

HTTPS je zkratka pro Hypertext Transfer Protocol Secure, což je šifrovaný protokol, který umožňuje zabezpečenou komunikaci. Tento protkol zajišťuje bezpečnost přenášených dat, které po cestě mezi vaším webem a uživateli zašifruje tak, aby nedošlo k útoku třetích stran, takzvaných Man In the Middle (MITM). Toto šifrování je vhodné pro veškeré weby, které pracují s osobními údaji nebo umožňují komunikaci mezi uživateli. A nejen ty. Zabezpeční pomocí HTTPS protokolu berou v potaz vyhledávače, je tedy nezbytné pro SEO vašeho webu.

Jak funguje přesun z HTTP na HTTPS

Ve výchozím stavu se weby načítají pomocí HTTP. Abyste mohli přesunout váš web na HTTPS, musíte nainstalovat SSL certifikát a změnit URL každé stránky, která je v databázi vašeho webu, z HTTP na HTTPS. Nejlepší možností je použít 301 přesměrování z HTTP verze stránek na nové HTTPS verze.

Přechod z HTTP na HTTPS na WordPressu obvykle vyžaduje dost práce. Nejčastěji se k tomuto přechodu používají pluginy nebo přesměrování s použitím .htacces souborů. Pokud však nejste dostatečně opatrní a zběhlí v tomto úkonu, mohou být oba postupy poměrně riskantní. Kdybyste omylem zadali špatný typ přesměrování nebo nesprávný kód, nemusela by úprava tohoto souboru dopadnout dobře a co je nejhorší – uživatelé by se na web nemohli dostat. Navíc by se po přesunu na HTTPS mohl objevit smíšený obsah, což znamená, že některé části vašeho webu by používaly HTTP a některé zase HTTPS. A to rozhodně není žádoucí. Když už zabezpečení, tak pořádné.

Na WordPressu samozřejmě existují pluginy, které tento přesun umožňují, aniž byste museli upravovat kód. Na druhou stranu ale instalace příšliš velkého množství pluginů může vaše stránky zbytečně zpomalit a ohrozit je z hlediska bezpečnosti.

Jak na přesun na novém WordPressu

Pokud již máte zakoupený a instalovaný SSL certifikát, můžete načíst web přes HTTPS tak, že v základním nastavení konfigurujete adresu instalace WordPressu a zároveň úvodní stránky webu.

Všechen existující obsah na vašem webu, jako jsou obrázky a další zdroje, kterým je přiřazena vlastní URL adresa, budou ale stále používat HTTP, protože jsou napevno zapsány ve vaší databázi. Nový WordPress však přichází s funkcí, která přepíše všechny tyto adresy po pouhém jednom kliknutí.

Tuto možnost najdete v části Stav webu. Tam se objeví veškeré podněty, které mohou váš web vylepšit. Pokud váš web ještě nepoužívá HTTPS šifrování, WordPress jej proskenuje a v případě, že máte naistalovaný SSL certifikát, umožní vám jedním klikem nahradit veškeré HTTP adresy vaší databáze za HTTPS.

Shrňme si to krok za krokem:

  1. Koupit a instalovat SSL certifikát na váš hosting.
  2. Přes Nástroje otevřít část Stav webu, kde uvidíte doporučení o používání protokolu HTTPS.
  3. Stačí kliknout a je hotovo.

Přechod na HTTPS se tak stal pro weby bežící na WordPressu mnohem jednodušším a rychlejším. Navíc se s velkou pravděpodobností vyvarujete možných chyb, jako při použití souboru .htacces.

Rádi byste vylepšili zabezpečení vašeho webu a stali se důvěryhodnějšími pro uživatele, prohlížeče i vyhledávače? HTTPS zabezpečení je v roce 2021 nezbytností, se kterou vyhledávače prostě počítají. Pokud si nejste jisti, že to zvládnete sami, a chcete se vyvarovat zbytečných chyb, kontaktujte nás.

Kategorie:

Podobné články

Zpět na výpis článků