Digihive Digihive
Menu
CS
Adobe XD, těžký kalibr pro tvorbu webů

Adobe XD, těžký kalibr pro tvorbu webů

Pokud zrovna přemýšlíte nad tvorbou nového webu pro vaše podnikání, pravděpodobně se na vás zkratky jako UX (user experience) a UI (user interface) hrnou ze všech stran. My v digihive vytváříme ten nejlepší uživatelský zážitek v programu Adobe XD. Pojďme se společně podívat na to, proč je tento program těžkým kalibrem pro webovou grafiku.

Co je program Adobe XD a k čemu slouží

Adobe XD je program, který umožňuje prototypování a navrhování webových stránek a mobilních aplikací. Jinak také řečeno webdesign, návrh UX a UI. Pod anglickou zkratkou UX se skrývají slova user experience, tedy uživatelská zkušenost. Zkratka UI, z anglického user interface, se do češtiny překládá jako uživatelské rozhraní.

Co se ale pod pojmy UX a UI skrývá? Uživatelský zážitek je dojem, který uživatel získává při procházení vašeho webu. Za uživatelské rozhraní se považuje vše, co návštěvník na vašem webu vidí. Pouze spojením skvělého uživatelského rozhraní, vzhledu a kódu při tvorbě webu dosáhnete funkční webové stránky, která povede k výsledkům ve vašem podnikání.

V Adobe XD lze vytvářet reálné návrhy, animace a interaktivní prvky, které se pak programátorům dobře převádějí do skutečného kódu webu. Program je na vektorové bázi, díky tomu je dosaženo věrnosti a vysokého rozlišení na jakémkoliv monitoru.

Beta verze programu s názvem Adobe Experience Design CC byla vydaná v roce 2016, o rok později byl program dokončen a přejmenován na Adobe XD. Aplikace je součástí balíčku Adobe Creative Cloud, který obsahuje další Adobe produkty jako je Illustrator, dříve UX designéry hojně používaný Photoshop, UXP Developer Tool nebo Premiere Rush.

9 výhod Adobe XD při tvorbě webové grafiky

Adobe XD má několik výhod, které jej dělají jedním z nejpoužívanějších programů mezi webdesignéry. Vybrali jsme pro vás 9 důvodů, proč si myslíme, že tomu tak je.

  1. intuitivní interface. V jeho jednoduchém rozhraní se dá v pracovat už při prvním seznámení. Díky tomu je program vhodný pro laiky, začátečníky i pokročilé profesionály.
  2. Znalost Adobe vám pomůže. Pokud umíte pracovat v jiném programu balíčku Adobe, zvyknout si na XD bude hračka. Programy mají společné funkce nebo způsoby práce s projekty, což vám umožňuje jednodušeji a rychleji pochopit XD.
  3. Neustále pokračující vývoj. Adobe je velká a známá firma, která ustavičně pracuje na vylepšování svých produktů. To znamená, že opravuje bugy, vytváří nové funkce, nástroje a elementy.
  4. Balíček užitečných programů. Adobe XD je k dispozici ke stažení úplně zdarma a napořád v plánu Starter, který zahrnuje jeden aktivní sdílený odkaz a jeden aktivní sdílený dokument s maximálně dvěma spolueditory. Nemusíte tak platit celé měsíční předplatné, které se vztahuje na veškeré Adobe produkty. Pokud máte balíček Adobe předplacený kvůli jinému programu, budete moci návrhy sdílet a přidávat editory neomezeně.
  5. Velikost XD souborů. V porovnání například s Photoshopem jsou soubory XD mnohem menší. Díky tomu ušetříte místo na disku a budete je schopni otevřít i na méně výkonnějších zařízeních.
  6. Jednoduchý způsob škálování a optimalizování pro vysoká rozlišení počítačů i mobilních telefonů.
  7. Online spolupráce a komentování. Návrhy webů můžete vytvářet a upravovat v reálném čase společně s kolegy. Vytvořené prototypy lze nahrát na web, kde je ostatní účastníci mohou přímo komentovat. Díky této funkci:
    • nepotřebujete pro komentování více než jeden program,
    • neztratíte feedback v emailovém řetězu,
    • bude zpětná vazba probíhat rychleji,
    • veškeré změny budou mnohem přehlednější.

  8. Schopnost nasimulovat funkcionalitu před samotným kódováním webu. Testování nápadů je rychlejší, jednodušší a výhodnější, než je všechny složitě kódovat ještě předtím, než si budete jisti, jestli vámi zvolené prvky jsou přesně to, co chcete. Navíc dynamický prototyp je pro prezentaci klientovi mnohem lepší než statický soubor. Díky této schopnosti můžete:
    • dohodnout se s kolegou nebo klientem na funkcích,
    • zkoušet různé možnosti,
    • zkontrolovat funkcionalitu webu.

  9. Vytvoření knihovny se styly, barevnými motivy a komponenty – tohle všechno umožňuje Adobe Creative Cloud proto, aby byly všechny změny konzistentní. Grafik má pak kapacitu zabývat se především tvorbou designu místo neustálého kontrolování, zda sedí všechny barvy, fonty a ostatní prvky.

Názory na Adobe XD od našich odborníků na webdesign

Aby bylo dosaženo skvělého uživatelského zážitku na webu, musí jít práce grafika a programátora ruku v ruce. Zeptali jsme se našich odborníků na tvorbu webu, co si myslí o Adobe XD, proč se jim s tímto programem dobře pracuje a proč se jim líbí víc než ostatní.

Ondřej, grafik

„XD od Adobe je prototypovací nástroj jako jakýkoliv jiný např. Figma, Sketch, Axure, InVision a další. V důsledku dnešní doby není až tak důležité, skrze jaké rozhraní dosáhneme cíle, ale spíš jaký budeme mít v cíli výsledek. Moderní prototypovací nástroje umožňují zpracovat kompletní proces vizuálního vývoje od hrubých modelů, architektury a základního rozvržení obsahu, přes samotný design až po simulaci efektů a procházení, jako by projekt byl již živý. Je proto daleko snazší prezentace rozpracovaného návrhu, ať už v týmu nebo s klientem, na kterém je možné hromadně on-line spolupracovat.“

Pavel, programátor

„Dříve jsem hodně bojoval s grafiky, kteří tvořili návrhy webů ve Photoshopu a vymýšleli zde věci, které nešly tak jednoduše přenést do kódu webu. Na Adobe XD se mi líbí, že má pomyslné mantinely a umožňuje pouze to, co je pro návrhy webů důležité, celkově se pak design do kódu převádí velice dobře a práce s programem je rychlá a intuitivní.“

Svěřte nám tvorbu vašeho webu. V digihive vám v programu Adobe XD vytvoříme návrh UX, který s vámi zkonzultujeme a následně podle něj vytvoříme vaše vysněné webové stránky nebo redesignujeme ty stávající. Příklady námi navržených webových stránek najdete v Referencích se štítkem #návrh UX. Pokud vás naše tvorba zaujme, neváhejte nás kontaktovat.

Kategorie:

Podobné články

Zpět na výpis článků