5 tipů na lepší fotografie nejen na sociální sítě
Fotografie je to, co vaše zákazníky zaujme na první pohled. Nekvalitní, rozmazaná a nezaostřená fotka nikoho na váš web nepřivede. Jak to tedy udělat, aby vaše fotografie vypadaly lépe a pomáhaly vám ve vašem byznysu? Sepsali jsme pro vás 5 tipů, jak na lepší fotografie nejen na sociální sítě.
1. Nejlepší fotoaparát je ten, co máte po ruce
Udělat fotky vhodné na sociální sítě lze i mobilem, ten máte vždy při sobě a díky němu vám neunikne žádný důležitý moment vhodný k zachycení. Záleží však na tom, co od fotografií očekáváte. Telefony, jako například od Apple, v dnešní době dokáží vykouzlit ohromující fotografie. Nevytisknete si je sice na velký formát jako třeba z fullframové zrcadlovky, billboard s ním také pravděpodobně nevyfotíte, ale pro rozměry 1080 x 1080 pixelů pro Instagram a jiné sociální sítě jsou tyto fotografie naprosto dostačující. Jiné by to bylo, kdybyste chtěli náročněji pracovat s hloubkou ostrosti nebo vícenásobnou expozicí.
Pokud byste přece jen chtěli investovat do lepších fotografií, doporučujeme digitální bezzrcadlovky s manuálním režimem a vyměnitelnými objektivy, které mají třeba i funkci wi-fi, díky které můžete své fotografie okamžitě přenést do telefonu nebo fotoaparát pomocí mobilu ovládat. Bezzrcadlovky jsou lehké, skladné a mají spoustu pokročilých funkcí.
2. Dobré světlo je základ
Snem každého fotografa je fotit za dobrých světelných podmínek. Pokud nevíte, jak správně fotoaparát nastavit a spoléháte se na automatický režim, snažte se využít jasné denní světlo. Nejlépe tak, abyste měli fotografovaný objekt rovnoměrně osvětlený ze všech stran. Pokud to interiér, ve kterém fotíte neumožňuje, pokuste se alespoň dojít co nejblíže k oknu, aby na objekt dopadalo co nejvíce světla a nevytvářely se na něm stíny.
Taky jste slyšeli historky o tom, jak na jednu fotku čekal fotograf několik hodin? Bude stačit, když půjdete fotografovat ve správnou denní dobu. Není vhodné fotit produkty za ostrého slunečního světla v poledne nebo na přímém slunci, které vám na členitých produktech dokáže vytvořit nepěkné stíny a odlesky.
Vyvarujte se také použití blesku na mobilu nebo interního blesku fotoaparátu. Flash vrhá přímý kužel světla na objekt, který stejně jako přímé slunce tvoří nežádoucí odlesky, nevzhledné stíny a způsobuje plochost fotografie.
3. Dbejte na správný rozměr a kompozici
Už při kompozici vašeho snímku myslete na to, v jakém formátu jej budete na sociálních sítích sdílet. Komponujte tak, aby šla fotografie později oříznout například pro Instagram a nebyla useknuta část objektu. Pokud se bojíte, že kompozici netrefíte, nebojte se, laicky řečeno, fotografovat z trochu větší dálky, abyste pak mohli ořezávat.
Mezi základní kompoziční pravidla patří:
- Zlatý řez – geometrický princip, tedy poměr dvou stran, který se rovná hodnotě 1,62.
- Pravidlo třetin, podle kterého bychom měli fotografovaný objekt umístit nejlépe na průsečík daných třetin.
- Středová kompozice, jež využívá symetrie z obou stran. V určitých případech může působit staticky, ale hodí se pro fotografování celkových pohledů. Lze také využít jiné symetrie.
- Linie a diagonály umožňují fotografii nabrat spád a dynamiku. Mohou vytvořit určité vizuální vodítko po fotografii.
4. Vyberte tu správnou
Máte nafoceno, jenže přichází kámen úrazu. Jak vybrat tu pravou fotografii? Držte se hlavních zásad pro výběr:
- Ostrost – nezaostřené a rozostřené fotografie zobrazující produkty rovnou vyhoďte. Vyberte jen ty, na kterých je vše podstatné řádně zaostřeno. U fotografií lidí je důležité, aby byly zaostřeny oči.
- Dostatečná kvalita – nikdo se nechce dívat na rozpixelované fotografie, které mu nic neřeknou. Vyberte fotografii, která je dost kvalitní, komprimujte ji beze ztráty kvality a doostřete pro běžné prohlížení.
- Kompozice – do koše dejte snímky z nevhodně useknutými částmi těla (častým nešvarem jsou ruce a nohy) nebo jinak uťatými částmi fotografovaných objektů.
- Možnost ořezu pro vaše potřeby. Opět nezapomeňte, že fotografii bude možná ještě potřeba ořezat. Vyberte proto ty, které vám to umožní bez porušení kompozice.
5. Každé fotce je třeba trochu pomoct
Až fotografie roztřídíte a vyberete, je čas na editaci. Držte se vašeho vizuálního stylu, přizpůsobte mu vaše fotografie. Je sice jednoduché vybrat si jeden filtr a ten použít na všechny snímky, nevytvoří to však kýžený efekt sjednocenosti. To by všechny vaše fotky musely být foceny za naprosto totožných nejen světelných podmínek.
Navíc běžně dostupné filtry fotografiím nedodají punc vaší originality. Pokud si i tak chcete práci s fotografiemi ulehčit, vytvořte si vlastní presety, které pak na jednotlivých fotografiích doladíte podle potřeby.
K úpravám fotografií v mobilu můžete použít například aplikaci Lightroom mobile, Snapseed nebo VSCO. Lightroom je v základní verzi zdarma a zpravidla si s ní vystačíte, pokud ale již využíváte placený balíček Adobe Creative Cloud, můžete mít Lightroom pomocí jednoho účtu propojen s počítačem. Snapseed je aplikace od Google, veškeré úpravy v ní provedete zdarma, můžete pracovat s RAW i JPG formáty, ale exportovat můžete pouze v JPG. Což není překážkou, pokud se vaše fotografie ihned chystáte sdílet se světem.
Při fotografování je dobré se držet určitých pravidel, není to však všechno, a proto se nebojte je občas hodit za hlavu. Zajímavý profil na sociálních sítích není jen o fotkách, ale také o obsahu a celkovém vyznění. Pokud si nevíte se sociálními sítěmi rady a třeba byste rádi vyzkoušeli nějakou tu reklamu, obraťte se na nás, pomůžeme vám.